دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

طرز تهیه خورشت قیمه

خورش قیمه (قیمه) که به آن قیمه پولو نیز گفته می شود (چوگان به معنی برنج) یک خورش گوشت گاو و شکاف خوراکی است که یک خورش ایرانی بسیار سنتی و محبوب با سیب زمینی زعفران است که روی آن برنج سفید یا برنج معطر سرو می شود. برنج آروماتیک نسخه ای از برنج سفید بخارپز است که مخلوط ادویه ایرانی برنج قبل از بخارپز کردن آن روی برنج پاشیده می شود.


خورش قیمه
کلمه قیمه از نحوه برش گوشت در این مکعب به مکعبهای کوچک حاصل می شود و برخلاف سایر خورشهای فارسی که تکه های گوشت بیشتری دارند ، گوشت قیمه معمولاً در حدود یک اینچ مکعب ها خرد می شود. به طور سنتی قیمه با گوشت گوسفند یا گوشت گاو تهیه می شود اما به دلیل علاقه اخیر به استفاده از گوشت سفید به جای گوشت قرمز ممکن است برخی از افراد به جای آن از سینه مرغ مکعبی استفاده کنند که شامل آماده سازی کمی متفاوت از گوشت گوسفند یا گوشت گاو است.
خورش قیمه
نخود فرنگی زرد مورد استفاده در این دستور العمل “dir paz” نامیده می شود که به معنای واقعی کلمه به معنی پخت و پز طولانی است. این نوع نخود خرد شده دقیقاً شبیه به نخود معمولی تقسیم شده اما خوش طعم تر است و در طی فرآیند پخت و پز شکل خود را بهتر نگه می دارد و از هم جدا نمی شود. این تنوع معمولاً در بازارهای خاورمیانه فروخته می شود و می توانید آن را با نام “lapeh dir paz” بخواهید. لاپه به معنای نخود خرد شده است. این تنها نوع نخود خرد شده زرد است که من در تمام دستور العمل های خودم استفاده می کنم.

در تشتک
نیم نخود خرد شده نخود فرنگی ، پیاز سرخ شده ، رب گوجه فرنگی ، لیمو امانی ، ادویه گوشت و کره را قبل از اضافه کردن گوشت و آبگوشت پخته شده برای چند دقیقه سس کنید. در مرحله بعد گلدان را روی حرارت کم متوسط ​​پوشانده و پخته می شود تا تمام مواد آن پخته و تند شوند.

به روز رسانی: اخیراً یک مخلوط ادویه گوشتی را اضافه کرده ام که مقداری ادویه جات گرم به این خورش اضافه می کند. هر دو مخلوط طعم فوق العاده ای در این دستور العمل دارند و این ترجیح شخصی است که شما تصمیم به استفاده از آن دارید.

سیب زمینی wedgessaffron سیب زمینی
سیب زمینی ها را پوست کنده و به گوه های نازک خرد می کنند و سپس در زیر آب سرد آبکشی می کنند تا از نشاسته خلاص شوند تا گوه ها هنگام سرخ کردن به هم نچسبند. در مرحله بعد ، گوه های سیب زمینی را با یک حوله کاغذی خشک کرده و قبل از سرخ کردن در روغن گرم شده با زعفران اختیاری می ریزیم. هنگامی که گوه های سیب زمینی قهوه ای به رنگ طلایی شد ، برای خلاص شدن از شر روغن اضافی به یک بشقاب حوله کاغذی منتقل می شوند. یک لکه کوچک نمک کوثر ، طعم دلپذیری را به سیب زمینی سرخ شده زعفران اضافه می کند.
خورش قائمه
لیمو امانی (آهک خشک ایرانی) نقش مهمی در طعم شگفت انگیز قائمه دارد و در بازارهای خاورمیانه نیز به فروش می رسد. اما اگر قادر به یافتن آن در منطقه خود نباشید ، می توانید آب لیموترش تازه را برای آن جایگزین کنید و خورش قیمه همچنان عالی خواهد بود.
خورش قائمه
نمایش سنتی خورش قیمه مانند تصویر فوق با گوه های سیب زمینی سرخ شده در بالای صفحه است. از این خورشت دهانشویه روی برنج معطر یا برنج سفید لذت ببرید.
برنج معطر

این رایحه برنجی است که با ادویه برنج ایرانی و یک گلاب زعفران بخارپز می شود.

4.9 از 11 بررسی
خورش قیمه
چاپ
نوع دستور العمل: خورش / خورش برنج
آشپزخانه: فارسی
خدمت: 5-6
عناصر
1 پوند گوشت گاو کباب دنده ای متقاطع یا یک کباب مشابه ، به قطعات 1 اینچی مکعب (ممکن است به جای آن از بره مکعبی استفاده کند)
1 کره TBSP
on پیاز بزرگ پوره
½ قاشق چایخوری پودر زردچوبه
½ قاشق غذاخوری فلفل سیاه
3 فنجان آب
¾ نخود فرنگی زرد فنجان (من ارجحیت رقم dir paz را ترجیح می دهم)
½ قاشق غذاخوری نمک کوثر
پیاز 1 1 بزرگ خرد شده خرد شده و به رنگ قهوه ای سرخ شده سرخ شده (5 اونس پیاز سرخ شده)
روغن گیاهی 3-4 TBSP برای سرخ کردن پیازها
رب گوجه فرنگی 2 TBSP
¼ فنجان crushlimoo amani (آهک خشک ایرانی)
2 کلوچه امانی (طرفین را با نوک چاقوی تیز سوراخ کنید و 5 دقیقه قبل از افزودن آن به خورش در آب داغ خیس کنید)
1 قاشق غذاخوری ادویه گوشت ایرانی (انتخاب مخلوط اصلی یا مخلوط II)
1 قاشق غذاخوری نمک کوثر (به گوشت پخته شده اضافه شود)
⅛ قاشق چایخوری زعفران زمینی (اختیاری)
2 کره TBSP
برای زعفران سیب زمینی
3 سیب زمینی سفید متوسط ​​پوست گرفته و به گوه های نازک برش بزنید
داش زعفران (اختیاری)
¼ فنجان روغن نباتی برای سرخ کردن گوه های سیب زمینی
نمک کوشر برای طعم دادن ، روی سیب زمینی سرخ شده پاشیده شده است
برای برنج آروماتیک
2 فنجان برنج
1 قاشق غذاخوری ادویه برنج ایرانی
تکه هایی از لواشک یا آرد تورتیل برای تدیگ
دستورالعمل ها
کره را در یک گلدان متوسط ​​روی حرارت متوسط ​​ذوب کنید. گوشت گاو مکعب ، پیاز خرد شده ، پودر زردچوبه و فلفل سیاه را به آن اضافه کنید (بعدا نمک اضافه می شود). 10 دقیقه صاف کنید تا گوشت قهوه ای شود و آب میوه های طبیعی حباب شود.
3 فنجان آب را اضافه کنید ، بپوشانید ، حرارت را به مقدار متوسط ​​کم کنید و به مدت 20 تا 30 دقیقه یا آن را بپزید یا تا زمانی که گوشت آن حساس شود. بعد از پختن گوشت ، باید تقریباً 2 فنجان آبگوشت در گلدان قرار دهید.
ضمناً نخود خرد شده را برای هرگونه آوار برقی انتخاب کنید. آنها را در یک قابلمه کوچک اضافه کنید و ماهیتابه را با آب سرد پر کنید و نخودفرنگی ها را بشویید و آب آن را دور بریزید. آب شیرین را به قابلمه اضافه کنید و چند بار تکرار کنید تا نخود فرنگی ها را تمیز کنید.
بعد آب سرد کافی اضافه کنید تا نخود خرد شده را یک اینچ بپوشانید. یک قاشق غذاخوری نمک را اضافه کنید و آب را در اثر حرارت متوسط ​​به جوش بیاورید. طبخ کوک را به مدت 5-6 دقیقه یا تا زمانی که نخود خرد شده حساس تر باشد اما کشف می کنند

هنوز هم خیلی محکم اگر نخود فرنگی ها در این مرحله کاملاً پخته شوند ، بعد از پختن بعداً با گوشت و سس ، پخته می شوند. نخود فرنگی ها را درون یک قوطی تخلیه کرده و زیر آب سرد بشویید. کنار بگذارید.
روغن نباتی را در یک ظرف بزرگ گرم کنید و پیازهای خرد شده را تا سرخ شدن طلایی سرخ کنید. رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و 3-4 دقیقه دیگر هم بزنید تا معطر شود. نخود فرنگی پخته شده ، 2 کره TBSP ، ¼ فنجان آهک خشک خرد شده (حدود 2-3) ، یک قاشق غذاخوری زعفران اختیاری و 1 قاشق غذاخوری ادویه گوشت ایرانی را اضافه کنید. 5-8 دقیقه روی حرارت کم متوسط ​​صاف کنید و مرتباً هم بزنید.
گوشت گاو ، آبگوشت و 1 قاشق غذاخوری نمک کوشر را به ماهیتابه اضافه کنید. برای ترکیب مواد هم بزنید. 2 لیمو کامل را که در آب داغ خیس شده اند اضافه کنید و سس را به جوش بیاورید. گرما را به علامت بین کم و متوسط ​​کم کنید. به مدت 35-40 دقیقه روی آن را بپوشانید و بجوشانید و یا تا زمانی که گوشت ، نخود خرد شده و آهک خشک شده حساس شود و سس غلیظ شود.
در همین حال سیب زمینی ها را داخل میله های بلند ½ اینچ خرد کرده و خرد کنید. سیب زمینی ها را در یک ظرف قرار دهید و زیر آب سرد بشویید تا از نشاسته ای که روی سطح آن است خلاص شوید تا سیب زمینی ها هنگام سرخ شدن به هم نچسبند. قبل از سرخ کردن ، سیب زمینی ها را با یک حوله کاغذی خشک کنید. در صورت استفاده از زعفران اختیاری ، لازم است سیب زمینی ها را به یک کاسه متوسط ​​اضافه کنید و یک تکه زعفران را روی سیب زمینی ها بپاشید و پرت کنید تا بپزد.
روغن نباتی ¼ فنجان را در یک ماهی بزرگ غیر نرم و روی حرارت متوسط ​​گرم کنید. روغن باید بسیار گرم باشد اما سیگار کشیدن نیست. سیب زمینی ها را به آرامی اضافه کنید و به روغن داغ اضافه کنید و چند بار هم بزنید تا همه سیب زمینی ها را با روغن بپوشانید ، سپس آنها را به مدت 15-20 دقیقه در یک لایه سرخ کنید ، هم بزنید و بچرخانید تا سیب زمینی ها از همه طرف بسیار لطیف و قهوه ای طلایی باشند. . سیب زمینی سرخ شده را به یک بشقاب پوشیده شده با حوله کاغذی منتقل کنید تا روغن اضافی آن جذب شود. بلافاصله سیب زمینی سرخ شده را با تقریباً یک قاشق غذاخوری نمک کوثر بپاشید.
برای سرو ، برنج بخارپز شده را به بشقاب ها اضافه کرده و قائمه را در بالا اضافه کنید. در مرحله بعدی قیمه را با سیب زمینی سرخ شده قرار دهید.
لطفاً برای راهنمای Aromatic Steam Rice به بخش How to در وبلاگ من مراجعه کنید.
یادداشت
نخود فرنگی زرد: اگر مجبور هستید از نخود خرد شده معمولی که در سوپر مارکتهای محلات فروخته می شود ، آن را به مدت 2-3 دقیقه در آب بجوشانید ، آب آن را دور ریخته و نخود خرد شده را زیر آب سرد اجرا کنید تا بیشتر از پخت آنها جلوگیری شود. سپس نخودها را در 20 دقیقه آخر پخت و پز به قیمه اضافه کنید تا از پختن آنها جلوگیری شود.
ادویه برنج ایرانی: ادویه جات ترشی جات ترکیبی از 5 عطر ادویه است: گلبرگهای رز ، دارچین ، زیره ، جوز هندی و هل. بسته به اینکه چه کسی ادویه را مخلوط می کند ، نسبت ها متفاوت است. من با 3 قسمت گلبرگ گل رز ، 2 دارچین ، 1 زیره و هرکدام از جوز هندی و هل درست می کنم.
لیمو امانی: اگر به جای آهک خشک شده مجبور هستید آب لیموترش تازه را جایگزین کنید ، از 1/3 لیوان آب لیموترش استفاده کنید ، مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *